The race was run on schedule yesterday but several entries were unable to participate due to weather. Mike Thompson had a rough engine experience and landed at a turn point airport to check it out. Cam Benton in his RV-4 stopped to assist. As a result both of their speeds are unusually low. Bonanzas were screaming with some close race speeds. David Adams seems to have found more speed in his Long EZ. RV winners in the Gold and Blue are new to SARL racing I believe.
Bob Axsom
Results by place:
Aircraft Race # Name Class Speed (MPH) Speed (KTS)
Turbine Legend Race 007 Rene' Dugas Turbine 310.84 270.30
SX300 Race 74 Duncan Sutherland Sport 294.51 256.10
Lancair Legacy Race 66 Ernie Sutter Sport 292.39 254.25
SX300 Race 89EE Stan Musick Sport 292.24 254.12
RV-8 Race 888 Deene Ogden RV Gold 226.72 197.15
Bonanza V35 Race 53 Dale Burgdorf FAC1RG 219.52 190.88
Bonanza S35 Race 729 Chester Jurskis FAC1RG 218.16 189.71
Bonanza A36 Race A36 Scott Slocum FAC1RG 213.32 185.49
Bonanza 35B Race 61W Bob Goss FAC1RG 212.51 184.80
Bonanza S35 Race 193 Bobby Bennett FAC1RG 210.62 183.15
Bonanza V35 Race 444 Mike Gallaway FAC1RG 209.45 182.13
Race 83 Long EZ David Adams Sprint 208.14 180.99
Bonanza A36 Race 421 Curt Richmond FAC1RG 205.72 178.89
Bonanza 35 Race 77 Jim Huff FAC2RG 202.85 176.39
RV-8 Race 348 Danny Stanton RV Blue 199.07 173.10
RV-6 Race 700 Mark Waggoner RV Blue 196.45 170.82
Money 231 Race 167 Terry Hines FAC4RG 168.41 146.44
Cirrus SR-20 Race 448 Jim Porter FAC3FX 166.09 144.42
Cessna 182 Race 456 AnnElise Bennett FAC3FX 158.82 138.10
RV-4 Race 41 Cam Benton RV Red 152.70 132.78 **
RV-6 Race 26 Mike Thompson RV Blue 150.19 130.60 *
Diamond DA-20 Race 308 Massimo/Edmon FAC6 148.14 128.82
Piper Archer II Race 147 Nick Kavouklis FAC4FX 139.26 121.09
Cherokee 140 Race 57J John Hines FAC5 130.35 113.34
* Landed to check engine roughness
** Landed to assist
Results by Class:
Race # Name Class Start Time Finish Time Elapsed Time Speed (MPH) Speed (KTS)
Race 007 Rene' Dugas Turbine 10:32:02 11:02:24 0:30:22 310.84 270.30
Race 74 Duncan Sutherland Sport 10:35:19 11:07:22 0:32:03 294.51 256.10
Race 66 Earnie Sutter Sport 10:33:53 11:06:10 0:32:17 292.39 254.25
Race 89EE Stan Musick Sport 10:36:18 11:08:36 0:32:18 292.24 254.12
Race 888 Deene Ogden RV Gold 10:37:24 11:19:02 0:41:38 226.72 197.15
Race 348 Danny Stanton RV Blue 10:49:59 11:37:24 0:47:25 199.07 173.10
Race 700 Mark Waggoner RV Blue 10:52:13 11:40:16 0:48:03 196.45 170.82
Race 26 Mike Thompson RV Blue 10:44:33 11:47:24 1:02:51 150.19 130.60
Race 41 Cam Benton RV Red 10:45:35 11:47:24 1:01:49 152.70 132.78
Race 83 David Adams Sprint 10:46:46 11:32:07 0:45:21 208.14 180.99
Race 53 Dale Burgdorf FAC1RG 10:38:43 11:21:43 0:43:00 219.52 190.88
Race 729 Chester Jurskis FAC1RG 10:39:59 11:23:15 0:43:16 218.16 189.71
Race A36 Scott Slocum FAC1RG 10:42:24 11:26:39 0:44:15 213.32 185.49
Race 61W Bob Goss FAC1RG 10:41:18 11:25:43 0:44:25 212.51 184.80
Race 193 Bobby Bennett FAC1RG 10:47:48 11:32:37 0:44:49 210.62 183.15
Race 444 Mike Gallaway FAC1RG 10:48:54 11:33:58 0:45:04 209.45 182.13
Race 421 Curt Richmond FAC1RG 10:43:36 11:29:29 0:45:53 205.72 178.89
Race 77 Jim Huff FAC2RG 10:50:58 11:37:30 0:46:32 202.85 176.39
Race 448 Jim Porter FAC3FX 10:54:29 11:51:19 0:56:50 166.09 144.42
Race 456 AnnElise Bennett FAC3FX 10:56:46 11:56:12 0:59:26 158.82 138.10
Race 167 Terry Hines FAC4RG 10:53:33 11:49:36 0:56:03 168.41 146.44
Race 147 Nick Kavouklis FAC4FX 10:59:22 12:07:09 1:07:47 139.26 121.09
Race 54J John Hines FAC5 11:00:18 12:12:43 1:12:25 130.35 113.34
Race 308 Massimo/Edmon FAC6 10:55:50 11:59:33 1:03:43 148.14 128.82
Bob Axsom
Results by place:
Aircraft Race # Name Class Speed (MPH) Speed (KTS)
Turbine Legend Race 007 Rene' Dugas Turbine 310.84 270.30
SX300 Race 74 Duncan Sutherland Sport 294.51 256.10
Lancair Legacy Race 66 Ernie Sutter Sport 292.39 254.25
SX300 Race 89EE Stan Musick Sport 292.24 254.12
RV-8 Race 888 Deene Ogden RV Gold 226.72 197.15
Bonanza V35 Race 53 Dale Burgdorf FAC1RG 219.52 190.88
Bonanza S35 Race 729 Chester Jurskis FAC1RG 218.16 189.71
Bonanza A36 Race A36 Scott Slocum FAC1RG 213.32 185.49
Bonanza 35B Race 61W Bob Goss FAC1RG 212.51 184.80
Bonanza S35 Race 193 Bobby Bennett FAC1RG 210.62 183.15
Bonanza V35 Race 444 Mike Gallaway FAC1RG 209.45 182.13
Race 83 Long EZ David Adams Sprint 208.14 180.99
Bonanza A36 Race 421 Curt Richmond FAC1RG 205.72 178.89
Bonanza 35 Race 77 Jim Huff FAC2RG 202.85 176.39
RV-8 Race 348 Danny Stanton RV Blue 199.07 173.10
RV-6 Race 700 Mark Waggoner RV Blue 196.45 170.82
Money 231 Race 167 Terry Hines FAC4RG 168.41 146.44
Cirrus SR-20 Race 448 Jim Porter FAC3FX 166.09 144.42
Cessna 182 Race 456 AnnElise Bennett FAC3FX 158.82 138.10
RV-4 Race 41 Cam Benton RV Red 152.70 132.78 **
RV-6 Race 26 Mike Thompson RV Blue 150.19 130.60 *
Diamond DA-20 Race 308 Massimo/Edmon FAC6 148.14 128.82
Piper Archer II Race 147 Nick Kavouklis FAC4FX 139.26 121.09
Cherokee 140 Race 57J John Hines FAC5 130.35 113.34
* Landed to check engine roughness
** Landed to assist
Results by Class:
Race # Name Class Start Time Finish Time Elapsed Time Speed (MPH) Speed (KTS)
Race 007 Rene' Dugas Turbine 10:32:02 11:02:24 0:30:22 310.84 270.30
Race 74 Duncan Sutherland Sport 10:35:19 11:07:22 0:32:03 294.51 256.10
Race 66 Earnie Sutter Sport 10:33:53 11:06:10 0:32:17 292.39 254.25
Race 89EE Stan Musick Sport 10:36:18 11:08:36 0:32:18 292.24 254.12
Race 888 Deene Ogden RV Gold 10:37:24 11:19:02 0:41:38 226.72 197.15
Race 348 Danny Stanton RV Blue 10:49:59 11:37:24 0:47:25 199.07 173.10
Race 700 Mark Waggoner RV Blue 10:52:13 11:40:16 0:48:03 196.45 170.82
Race 26 Mike Thompson RV Blue 10:44:33 11:47:24 1:02:51 150.19 130.60
Race 41 Cam Benton RV Red 10:45:35 11:47:24 1:01:49 152.70 132.78
Race 83 David Adams Sprint 10:46:46 11:32:07 0:45:21 208.14 180.99
Race 53 Dale Burgdorf FAC1RG 10:38:43 11:21:43 0:43:00 219.52 190.88
Race 729 Chester Jurskis FAC1RG 10:39:59 11:23:15 0:43:16 218.16 189.71
Race A36 Scott Slocum FAC1RG 10:42:24 11:26:39 0:44:15 213.32 185.49
Race 61W Bob Goss FAC1RG 10:41:18 11:25:43 0:44:25 212.51 184.80
Race 193 Bobby Bennett FAC1RG 10:47:48 11:32:37 0:44:49 210.62 183.15
Race 444 Mike Gallaway FAC1RG 10:48:54 11:33:58 0:45:04 209.45 182.13
Race 421 Curt Richmond FAC1RG 10:43:36 11:29:29 0:45:53 205.72 178.89
Race 77 Jim Huff FAC2RG 10:50:58 11:37:30 0:46:32 202.85 176.39
Race 448 Jim Porter FAC3FX 10:54:29 11:51:19 0:56:50 166.09 144.42
Race 456 AnnElise Bennett FAC3FX 10:56:46 11:56:12 0:59:26 158.82 138.10
Race 167 Terry Hines FAC4RG 10:53:33 11:49:36 0:56:03 168.41 146.44
Race 147 Nick Kavouklis FAC4FX 10:59:22 12:07:09 1:07:47 139.26 121.09
Race 54J John Hines FAC5 11:00:18 12:12:43 1:12:25 130.35 113.34
Race 308 Massimo/Edmon FAC6 10:55:50 11:59:33 1:03:43 148.14 128.82
Last edited: